ВМРО-ДПМНЕ на нов протест пред Министерството за здравство: Имаме 4150 починати лица, тоа е како да го снема Крушево

Од:

Со повик за оставка на министерот Венко Филипче и повторно со фрлање балони со вода кон зградата, Градски Комитет Скопје на ВМРО-ДПМНЕ под мотото „Да го измиеме срамот на Филипче“ одржа нов протест пред Министерството за здравство.

„Горе десно има човек кој што ја снима толпата која што протестира, видете што им е приоритет, наместо да се растрчаат по светот и по Европа за да обезбедат вакцини за македонскиот народ. До денеска до овој момент имаме загубено 4.150 граѓани на Република Македонија. Тоа е како преку ноќ да го снема Крушево, Вевчани, некои помали градови. А, она што е најтрагично е што таа стапка не се намалува. Па можеме да видиме секој ден по социјалните медиуми дека некој бара помош за да се лекува, да се собираат донации, луѓето се почесто ни кажуваат дека не сакаат да ги отворат социјалните медиуми заради тоа што личат на некролози. Приморани сме поради овие неспособни луѓе секој ден да се збогуваме од наши блиски роднини и пријатели“ – рече на протестот пратеникот Бојан Стојаноски.

„Поздрав за припадниците на МВР, кои наместо да одат и да ловат нарко босови и шверц на дрога ги натерале да бидат тука и да го чуваат Венко. Од што се плашиш Венко? Тука сме четврта сабота за да им порачаме да дадат оставка, а им ја бараме затоа што не им текнува, а ако дадат оставка ќе го немаат хиликоптерот да се провозат, нема да им се затвораат планини за да се возат со моторни санки или да им затвораат автопати за да се возат со скапите мотори. Минатата сабота се обидовме да го измиеме срамот и стигнаа пораки зошто со толку малку балони вода сме го миеле срамот, па велам ако они прават симулација на вакцинирање ние можеме да пробаме симулација на миење на срамот“ – порача претседателот на Граскиот комитет Владимир Нелоски.

Би можело да ве интересира

Д-р Кунгуловски: Најдобра вакцина е првата што ќе ни биде достапна

Жарко Настоски

Нови регионални пунктови за вакцинација се отвораат во Струмица, Прилеп и Велес

Жарко Настоски

Утревечер нема полициски час поради Бајрам, од четврток движењето ограничено по полноќ

Жарко Настоски

26 пациенти починале, 171 нов случај на Ковид-19

Жарко Настоски

ИЈЗ: Намалување од 37,2 отсто на нови случаи и намалување од 37,1 отсто на починати

Ана Ололовска

Офицер позитивен на Ковид-19 од мисија во Африка ќе биде донесен на Инфективна во Скопје

Ана Ололовска