ВМРО-ДПМНЕ: Лога призна дека го упропастија судството, сега е време цела влада да си даде оставка

Од:

Не е само да се преземаат чекори, туку треба да се преземе одговорност од страна на власта, за живиот песок во кој го втурнаа правосудниот систем, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Власта треба да преземе одговорност за целосната партизација која ја направија во правосудниот систем.

Кога ВМРО-ДПМНЕ реагираше дека на чело на Судскиот совет се поставуваат личности активисти и функционери на СДС, власта игнорираше, затоа што можеби требаше тие да им ја спроведат агендата за партизација. Сега кога и нашите меѓународни партнери реагираат, власта се однесува како да е затечена.

СДС и ДУИ се власт 6 години во Македонија, 6 години вршат целосна партизација во судството и обвинителството.

Пример за партизација е и шефот на обвинителството за организиран криминал Ислам Абази, кој го видовме во друштво со целиот врв на ДУИ, а за кого реагираа и нашите меѓународни партнери исто така.

Власта се однесува арогантно. Кога посочуваме на проблемите, тие одат со глава во ѕид, а сега кога заглавија во жив песок преземаат мерки.

Изјавата на Лога е доказ дека правосудството е клинички мртво, и дека власта треба да ги слуша апелите на ВМРО-ДПМНЕ, кога е време, зошто состојбата во која е судството денес е целосно нивна вина, реагираат со соопштение од партијата.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Дали СДС планира со кадри, како трговецот со дрога Александар Филев, да го носи народот во ЕУ

ВМРО-ДПМНЕ: Ново зголемување на прехранбените производи

Трибина за превенција и сузбивање на меѓуврсничко насилство во организација на ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) УМС постави кутија за донации пред МНР: Искрено сме загрижени за Османи и функционерите на ДУИ чии блиски фирми добиваат милионски тендери, а се жалат дека немаат пари

Арсова Митрова: Да го сопреме иселувањето и намалувањето на бројот на ученици во Неготино

Велјановски: Нема фабрика за автомобили, нема скијачки центар, нема автопат – капиталните проекти за Тетово останаа празни ветувања