ВМРО ДПМНЕ: Лицемерието во СДСМ денес го достигна врвот

Од:

Од ВМРО ДПМНЕ преку соопштение региаат на прес конференцијата на пратеничката од СДСМ, Бисера Костадиновска Стојчевска.

„СДСМ и нивните пратеници го претворија Собранието во циркус каде секојдневно испливува на површина сета нивна фрустрација, неспособност и деструкција. Имено, денес македонската јавност имаше можност да се увери во дволичноста и сервилноста на пратениците од СДСМ. Наместо да го обвинуваат ВМРО-ДПМНЕ за се’ и сешто, наместо да се служат со навреди, клевети и измислици, тие треба конечно да престанат да бидат слепи послушници и извршители на погубната и деструктивната политика на својот партиски шеф, Зоран Заев.

Очигледно, водејќи се од вчерашната изјава на партискиот шеф Зоран Заев за „баналноста на трагедијата во Тетово“, пратениците од мнозинството не дозволија да се отвори дискусија во Собранието на Република Македонија и без око да им трепне го одбија нашето барање. Тоа е нивото на демократија во СДСМ, тоа е нивната транспарентност и отчетност кон граѓаните. Очигледно некому му пречи дебата, дискусија и вкрстување на аргументите за пожарот во болницата во Тетово.

Најсрамно е тоа што за СДСМ и нивните пратеници, предложените закони во предизборието кои ќе служат единствено за предизборен маркетинг и популизам, се поважни од дискусијата за трагедијата во Тетово која однесе 14 невини човечки животи. Срамно и бездушно.

Апелираме до пратениците од мнозинството да престанат вината да ја бараат во пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, туку напротив, конечно еднаш засекогаш да преземат одговорност за своите дела, да се погледнат себе и своите редови и да одлучат чии интереси бранат и застапуваат во Собранието на Република Македонија.

Како пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата упатуваме силна и јасна порака дека нема да отстапиме и секогаш ќе се бориме да се дознае вистината и вистинското лице на СДСМ. Македонската јавност заслужува да знае кој и како се бори за нивните интереси, а кој калкулира и тактизира бранејќи нечии лични интереси за зачувување на сопствената кожа и удобна фотелја“, се наведува во реакцијата на ВМРО ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Промена на собранискиот состав по локалните избори

Ана Ололовска

СДСМ: Да се обединиме, државата оди напред само ако и Скопје влече напред

Ана Ололовска

Џафери на Конференција во Атина, ќе се сретне со претседателот на грчкиот Парламент

Ана Ололовска

СДСМ Скопје контра Арсовска: Ние инвестираме во иднината на младите, а не во луксузни канцеларии како тие во Белaта палата на ВМРО-ДПМНЕ

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Заедно со народот го поразивме СДСМ со над 55 илјади гласови разлика

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во вториот круг меѓусебе ќе се борат за градоначалник во 25 општини

Катерина Павлова-Николовска