ВМРО-ДПМНЕ: Кривичната пријава за дивоградбата кај Мавровка е обичен популизам

Од:

ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираше на веста дека МВР поднело кривична пријава против едно лице за изградбата на дивоградбата кај Мавровка, нарекувајќи го потегот „чист популизам“.

Еве ја реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ во целост:

„Народот ги плаќа нелегалните играрии на власта. Објектот кај Мавровка е изграден во време на Влада на СДСМ. Значи дека немало институција која реагирала и дека нема систем.

Рушењето на таков објект кој самите дозволија да се изгради сега ќе се плата од џебот на граѓаните.

Кривичната пријава за бесправно изградениот објект кај Мавровска е обичен популизам од страна на Јавното обвинителство.

Дивоградбата кај Мавровка е изграденa во време на владеење на СДСМ и Зоран Заев што укажува дека државните институции наместо да реагираат на ваквото незаконие тие останале глуви.

Инвеститорот на објектот кај Мавровска се бараше преку јавен огласи, а за да биде иронијата поголема во потрагата се вклучи и Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје.

Општина Чаир распиша оглас за уривање на дивоградбата во износ повеќе од еден милион денари, а ниту една компанија не беше пријавена на истиот.

Смешна е кривичната пријава од страна на Јавното обвинителство откако дозволија да се изгради.

Па оттука логично се поставува прашањето како и кога се дознал идентитетот на сопственикот на дивоградбата кај Мавровка?

Дали ЈО знаело за ова и зошто чекало толку време?

Дали Зоран Заев е вмешан во ова и дали поради откажување на непослушност од страна на сопственикот на објектот, Заев го откри сторителот?“

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Награди за Ковачевски за инфлуенсер на годината, Маричиќ турист на годината, а Груби најдобар агент со недвижности

(ВИДЕО) Стојаноски: Како фирмата за надзор на коридорите 8 и 10 од несоодветна со решение на влада станува соодветна?

ВМРО-ДПМНЕ: Владата набавува леб по цени од 30 до 100% повисоки од цените кои ги пропишува

ВИДЕО: Kолку години ќе се оди во затвор за „сексуални“ пораки на Фејсбук

Анита Петровска Рајковиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Амбасадорот во САД изнајмил луксузна резиденција

По кривичната за Марјан-Доказ, кривични од Канал 5 за Саше-Мактел и Рубин-Народен глас

А1он