ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски требаше да одговори дали вчера на стадионот во Чаир го прашал Џафери по кого пцуел во Собранието

Од:

Денес пред новинарите Димитар Ковачевски требаше да одговори дали вчера на стадионот во Чаир го прашал Талат Џафери по кого пцуел во Собранието на Република Македонија реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

– Ковачевски можел да го праша Џафери на кого му се обратил со погрдните примитивни навреди во текот на сите 120 минути од натпреварот во Чаир и прославата на ФК Шкупи, кои Ковачевски ги следеше со другарите Али Ахмети, Артан Груби и Талат Џафери, како и навивачката група Шверцери. Ковачевски пред новинарите се прави недоветен дека не можел да искоментира примитивни пцовки од Претседател на Собрание бидејќи не знаел кој со кого зборува, а потоа оди на фудбалски натпревари со него. Таквото однесување на Претседател на Собрание е понижувачко за државата и срамно, без оглед дали се обраќа на колега пратеник или на хигиеничарите кои работат во Собранието. Тоа што премиерот Ковачевски избегнува да го осуди ваквото поведение на примитивецот од Форино само покажува кој ја води оваа држава и пред кого коленичи Ковачевски се вели во соопштението од опозициската партија.

Би можело да ве интересира

Петков го повика Ковачевски да прифати компромис

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски мора да понесе одговорност и да поднесе оставка

Ана Ололовска

Еди Рама: Ниту војната не успеа да ги обедини Европејците

Орце Костов

(ВИДЕО) Ковачевски: Предлогот на Франција не е прифатлив за нас

Орце Костов

Кирил Петков: Нема изгледи за укинување на ветото на овој самит

Орце Костов

ВИДЕО: „Не можам да кажам дека Ковачевски е среќен, ќе видиме што ќе биде“, рече Вучиќ пред Самитот во Брисел

Орце Костов