ВМРО-ДПМНЕ: Коалицијата Тачела е виновна за блокадата на превозниците, спремаат ли пат за бугарска фирма да го земе превозот?

Од:

Коалицијата Тачела составена од Ковачевски и Арсовска е виновна за блокадата на превозниците, спремаат ли пат за бугарска фирма да го земе превозот? Се користи ли ЈСП за коалициски комбинаторики? ЈСП е еден од стожерите на коалицијата на неврзаните (СДС – ДУИ – Левица) велат од ВМРО-ДПМНЕ.

– Данела Арсовска првин го постави Александар Стојковски за директор на ЈСП. Стојковски е кадар на СДС, што се потврдува и од фотографии на кои тој е сликан во централниот штаб. Стојковски потпишува договор за набавка на гориво вреден 27 милиони евра, и во тој договор го нема попустот од 6 денари, кој до сега бил пракса. Со непостоењето на попуст, буџетот на ЈСП е оштетен за 1.4 милиони евра. Пари кои се доволни за да го покријат долгот кој ова претпријатие го има кон приватните превозници. Веќе е создаден проблемот. Арсовска ги има приватните превозници на улица, а средства нема. Во меѓувреме распишува нов повик за избор на превозници, а долгот не го враќа. Скопјани се прашуваат дали зад хаосот кој го гледаме деновиве со блокирани улици, се крие режирано сценарио за бугарска фирма да го земе превозот во Скопје велат од партијата.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Најостро го осудувам вандализмот врз македонскиот клуб во Благоевград

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Го осудуваме демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград, најитно да запре говорот на омраза кон Македонците во Бугарија

Ковачки: Хеликоптери, борни коли и барикади, во одбележувањето на раѓањето на Делчев се виде неспособноста на власта

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев покажува системска неспособност

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за целосна амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април 2017 година во Собранието

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто СДС ја крие спомен – собата на Гоце Делчев во Св. Спас?

Ана Ололовска