ВМРО ДПМНЕ ќе предложи амандман за ослободување од социјално и здравствено осигурување на медиумските работници

Од:

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба со новинарите информираше дека нивната пратеничка група за време на дебатата за Предлог- Буџетот во Собранието ќе предложи медиумските работници да бидат ослободени од социјалното и здравственото осигурување, со изземање на МРТВ и МИА, бидејќи добиваат пари од државниот Буџет.

Мицкоски кажа дека станува збор за сума од 10 милиони евра на годишно ниво.

Доколку ова не биде прифатено од страна на Владата, според него, најголема е веројатноста ако ВМРО ДПМНЕ формира влада, при првиот ребаланс во јули да предвидат ослободување на медиумските работници од овие давачки. Мицкоски вели дека ова ќе им овозможи на сопствениците на медиумите да ги зголемат платите на медиумските работници.

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ рече дека сите закони што сега се одбиваат од мнозинството ќе бидат повторно поднесени доколку тие добијат мнозинство во Парламентот на изборите.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: За дуел Пендаровски треба да е претседател на СДСМ и да се извини на Гордана Силјановска Давкова за навредите

Катерина Ѓуровски

Мицкоски до Ковачевски, Пендаровски и Ахмети: Ве чека таков пораз што ќе ви зујат ушите од шлаканицата што ќе ви ја испорача народот на 24 април и 8 мај

ВИДЕО: Пендаровски го повика Мицкоски на дуел

Предраг Петровиќ

Мицкоски: Пендаровски има образ ѓон, не презема ништо против ДУИ и Груби бидејќи коленичи за нивните гласови

Предраг Петровиќ

Мицкоски: Измеќарите од СДС им ја подарија на тацна државата на ДУИ и Ахмети, Пендаровски не е претседател на сите граѓани, тоа мора да го промениме

Пендаровски во Аеродром: Дали Мицкоски се кандидира за шпицен премиер или е кандидат за судија или обвинител

Катерина Ѓуровски