ВМРО-ДПМНЕ: Катица Јанева е избрана за Специјален јавен обвинител да работи непристрасно и професионално

Од:

ВМРО-ДПМНЕ испрати писмена реакција на изјавите на Катица Јанева.

dobivaj vesti na viber

„Катица Јанева е избрана за Специјален јавен обвинител за да работи непристрасно и професионално, исклучително по закон.

Нејзиното тврдење за Макфакс е неточно и повеќе политичко со намера да се наштети на угледот на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г-дин Никола Груевски. Изјавата на Катица Јанева не е поткрепена со ниту еден аргумент.

Најостро демантираме дека Претседателот Никола Груевски „се обидувал на сите можни начини да одбие да ги подигне поканите за распит“. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги почитувал и ќе продолжи да ги почитува законите и институциите на Република Македонија. Тој никогаш не одбил да прими покана“ се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски јавно призна дека е против ЕУ

Ана Ололовска

Каевски: Мицкоски да одговори дали нудел поддршка за францускиот предлог во замена за амнестија за криминалот?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки: Власта со новиот предлог ги прифаќа сите бугарски барања, во 19 часот на протест пред Влада да кажеме НЕ за асимилација на Македонија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски прифатил Бугарите да ни ги пишуваат учебниците, дека имаме бугарско потекло

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Генчовска ги разобличи лагите на Ковачевски, француски предлог е ист

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски е ист како Заев, им го продолжува мандатот на судиите и јавните обвинители за да може да продолжи со криминалот