ВМРО-ДПМНЕ: Катица Јанева е избрана за Специјален јавен обвинител да работи непристрасно и професионално

Од:

ВМРО-ДПМНЕ испрати писмена реакција на изјавите на Катица Јанева.

„Катица Јанева е избрана за Специјален јавен обвинител за да работи непристрасно и професионално, исклучително по закон.

Нејзиното тврдење за Макфакс е неточно и повеќе политичко со намера да се наштети на угледот на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г-дин Никола Груевски. Изјавата на Катица Јанева не е поткрепена со ниту еден аргумент.

Најостро демантираме дека Претседателот Никола Груевски „се обидувал на сите можни начини да одбие да ги подигне поканите за распит“. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги почитувал и ќе продолжи да ги почитува законите и институциите на Република Македонија. Тој никогаш не одбил да прими покана“ се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Стојаноска: Македонија на дното на листите според проценката за закрепнување од коронавирусот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноски: Во Ѓорче Петров 180.000 евра ќе бидат потрошени за партиски вработувања наместо за справување со коронавирус

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јорданов: Нема сектор што не е засегнат од последиците од епидемијата, граѓаните мора да бидат слушнати

Ана Ололовска

Мицкоски: Дали Заев и СДСМ намерно ја втурнаа македонската економија и граѓани во апокалиптично сценарио

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ треба да ја тргне на страна суетата и да ја прифати подадената рака

Ана Ололовска

НСДП ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за неодговорно, недржавничко и деструктивно однесување за време на кризата поради коронавирусот

Ана Ололовска