ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните чекаат СДСМ да се охрабри и да излезе на предвремени парламентарни избори 

Од:

Граѓаните чекаат СДСМ да се охрабри и да излезе на предвремени парламентарни избори, никој повеќе во државата не може да го игнорира расипништвото и арамилакот на власта, потребно е СДСМ да си замине, велат преку соопштението од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Власта која за само една година ја задолжи државата и идните генерации за нови 450 милиони евра, а притоа нема  ниту една позначајна капитална инвестиција, не може да ја води Република Македонија напред, туку само назад. СДСМ за само една години со своето расипништво го зголеми јавниот долг нa над 5,2 милијарди евра, пари кои ќе треба да ги враќаат идните генерации.

Власта треба да одговори на што се потрошени овие пари, кога нивото на реализација на капитални инвестиции е на рекордно најниско ниво од очајни 65%? Лудилото не запира тука.

Власта која ја задолжи државата за неверојатни 450 милиони евра за една година без да направи било што за државата, сега лаже и вели дека ќе изгради нов Клинички центар за 480 милиони евра.

Власта која поништи веќе готов проект со обезбедени пари за Клинички центар кој ќе ја чинеше државата 4 пати помалку или 120 милиони евра, сега манипулира со 4 пати повисока сума, за проект чиј старт е неизвесен.

Доколку СДСМ не го прекинеше проектот за изградба на ВМРО-ДПМНЕ до сега истиот ќе беше до половина реализиран, а неговото пуштање во употреба ќе беше за две години од сега. Поради СДСМ се ова е прекинато и нов Клинички нема, а тешко дека во догледно време и ќе има“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека, СДСМ направила преголеми штети за државата и затоа потребни се итни и неодложно предвремени парламентарни избори заедно со претседателските.

Би можело да ве интересира

ВМРО ДПМНЕ бара продолжување на зимскиот распуст за две недели

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Прославата на Арсовска скопјани ги чинеше нула денари

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Евтин е театарот на Маричиќ и СДСМ која е во коалиција со криминалот

А1он

СДСМ: По само 50 дена владеење на ВМРО-ДПМНЕ пироманска, Скопје е во целосен хаос

А1он

Мицкоски по средбата со Ахмети: Предвремени избори час поскоро, во преговорите со Бугарија да не се коленичи

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Јанчева треба да збори за тоа што ниту еден извештај на кримогените директори на Шилегов не доби согласност од Советот

А1он