ВМРО-ДПМНЕ го повикува Заев да се изјасни за предлогот на Мицкоски

Од:

„Зоран Заев три дена молчи во врска со предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, лица кои биле амнестирани да не се занимаваат со политика, како и лица кои се во политиката да не можат да бидат амнестирани.

Зоран Заев бега од предлогот на претседателот Христијан Мицкоски, затоа што е амнестиран криминалец за криминал од 8 милиони евра.

Зоран Заев се противи и на предлогот за испитување на потеклото на имот за политичарите, затоа што за милионите на Заеви нема оправдување“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Зоран Заев бега од предлогот политичарите кои се аспиранти за премиер да имаат статус на кандидат мандатар, за кандидатот кој ќе ги загуби изборите да се повлече од политиката и да не се крие зад пратеничкиот имунитет.

Зоран Заев гледа прибежиште за својот криминал во пратеничкиот имунитет. Тој мисли дека ќе се спаси од кривичен прогон.

Зоран Заев молчи затоа што е исплашен и знае дека аќе ги изгуби изборите на 12 април. Зоран Заев е премиер кој заговара амнестија, се плаши од испитување на потекло на имот, и не се откажува од пратеничкиот имунитет, зошто така мисли дека нема да одговара пред законите.

Зоран Заев треба барем да се охрабри и да каже дека не ги прифаќа предлозите на ВМРО-ДПМНЕ. За граѓаните да знаат точно за каков човек станува збор“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Денеска е денот Д за ВМРО-ДПМНЕ – дали ќе застане зад криминалот или зад Законот за јавно обвинителство

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите не преземаат ништо, бидејќи се под притисок на рекетарската власт

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николов: Старделова да се одлучи дали ќе биде претседател на Лекарска комора или ќе биде директор на ЈЗУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Кацарска се јавувала кај Јанева за да врши влијание во истрагите, Судскиот совет да започне постапка за нејзино разрешување

Ана Ололовска

Мицкоски: Русковска се претвори во заштитник на скандалите на Заев

Ана Ололовска