ВМРО-ДПМНЕ: Генчовска ги разобличи лагите на Ковачевски, француски предлог е ист

Од:

Бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска со изјавата за бугарската агенција БГНЕС дека нема никаква промена во модифицираниот францускиот предлог ги разобличи лагите на Димитар Ковачевски и Бујар Османи велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

– Ковачевски и Османи модифицираниот француски предлог го претставуваат како дипломатски триумф, а всушност според информациите со кои располага ВМРО-ДПМНЕ се работи за истиот предлог, со само неколку модифицирани збора, без суштински промени. Згора на тоа, Бугарија Кирил Петков и Румен Радев се радуваат и го прифаќаат предлогот кој Ковачевски го крие. Ковачевски и Османи мора да одговорат, како тоа македонската јавност не знае што содржи францускиот предлог, а албанскиот премиер Еди Рама ги повикува македонските граѓани да го прифатат предлогот. Очигледно е дека станува збoр за истиот предлог кој веќе еднаш Ковачевски во Брисел го одби, кога се обидуваше да глуми задоцнет патриот. Да беше толку добар предлогот, да имаше промени кои се во интерес на македонската страна, Димитар Ковачевски веднаш истиот ќе го објавеше во јавноста. Ковачевски, Османи и Маричиќ со своето досегашно дејствување трајно ги загрозија преговарачките позиции на Македонија и ја носат државата кон подредена ситуација. Ковачевски и Османи да си поднесат оставка, веднаш се вели во соопштението од опозициската партија.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ се лажговци и лицемери, летуваат во луксуз во Монте Крало и Црна Гора

ВМРО-ДПМНЕ: Владата е неспособна, Македонија е меѓу државите со највисока инфлација

ВМРО-ДПМНЕ: „Агенцијата за вработување СДСМ-ДУИ“ објавува оглас за образовни асистенти спротивно на Закон

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лефков: Се подготвува нов пишан документ со Бугарија кој ќе содржи нови обврски за Македонија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Костадиновска Стојчевска наместо да се грижи за заштита на македонската култура, во манир на турбофолкерка ќе ја „орасположува“ публиката

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи, додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

Ана Ололовска