Генчовска: Нема нов француски предлог, сè зависи од Скопје

Од:

Бугарската министерка за надворешни работи во оставка, Теодора Генчовска вечерва за БГНЕС изјави дека нема нов француски предлог што се разликува од веќе одобрениот во бугарскиот парламент.

dobivaj vesti na viber

На прашањето на БГНЕС дали има нов француски предлог за решавање на спорот меѓу Македонија и Бугарија за почеток на преговорите со ЕУ, што ќе се разликува од веќе одобреното во бугарскиот парламент, Генчовска кусо одговори: Не.

-Се зависи од подготвеноста на Скопје. Од нив очекуваме државна и одговорна политика. Бугарија е подготвена да го потпише најновиот протокол од Мешовитата меѓувладина комисија, рече Генчовска.

На 24 јуни, Националното собрание гласаше за нацрт-резолуцијата со цел да се реши спорот меѓу Софија и Скопје и да се отвори патот за европската интеграција на Македонија. Нацрт-одлуката се надоврзува на предлогот на француското претседателство и се надоврзува на него за што повеќе да се заштитат бугарските интереси. Тој ги потврдува условите под кои Софија може да го поддржи процесот на европска интеграција на PM. Владата вчера ја одобри оваа одлука на бугарскиот парламент.

Би можело да ве интересира

Стапува на сила планот на ЕУ за намалување на потрошувачката на гас за 15 отсто

А1он

Румен Радев: Од големо значење е овие избори да донесат стабилно и одговорно владејачко мнозинство

Ана Ололовска

Бугарскиот историчар Гоцев: Скопските Македонци се исплашија дека Европа ќе ја препознае бугарштината во Македонија

Орце Костов

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

Русија протера 14 бугарски дипломати

Катерина Павлова-Николовска

Седум повредени во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

А1он