ВМРО-ДПМНЕ: Ако предлозите за уставни судии се партиски решенија како Кацарска, нема да ги прифатиме

Од:

ВМРО ДПМНЕ преку соопштение реагира во однос на писмото кое претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, го испрати до собранискиот спикер Талат Џафери.

dobivaj vesti na viber

„ВМРО-ДПМНЕ нема против предлози кои се компетентни и стручни во својата област. Останува да проследиме кои се тие експерти од уставното право кои ќе бидат предложени.

Ако се партиски и политички решенија како што е самата Кацарска сосема е јасно дека нема да бидат прифатени.

Потребни се решенија за кои ќе има заедничка согласност дека се квалитетни и професионални“, велат од ВМРО ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Двајца генерални секретари на влада осомничени за криминали до гуша, а премиерите чисти

ВМРО-ДПМНЕ: Продолжува аферата „Броило“ вредна над 26 милиони евра со нови детали, додека народот трпи за леб, Ковачевски екстра профитира

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби поради недостиг на електрична и топлинска енергија

Се судрија директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ: И Господ да ви се јави на сон, ќе дојдете тука да прашате

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Дезертерот Ковачевски кукавички бега од одговори и одговорност

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Во Собрание се дискутира за нуждата на пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ: Ова е насилство

Кристијан Ландов