ВМРО-ДМПНЕ повторно на протест: Заев го продава идентитетот и лаже

Од:

ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот денеска повторно излегува на улица. Излегува на улица затоа што Заев повторно излажа дека не преговарал за името, идентитетот, јазикот, историјата. Заев изјави дека е постигнат напредок во преговорите меѓу комисиите, претставниците на комисиите изјавија дека нема напредок што значи дека Заев лаже – велат од ВМРО-ДПМНЕ во најавата на денешниот протест закажан за 13 часот пред Владата.

„Заев изјави дека не преговара за идентитетот додека претставници на историските комисии потврдија дека камен на сопнување е токму зборот македонски што е фундаментот на нашето идентитетско определување.Заев кажа дека има напредок за 5 историски личности, претставници на комисиите изјавија дека нема дефинирано заклучоци и има нула напредок и на тоа поле. Заев изјави дека се пред договор за 11 записници од средбите на историските комисии додека бугарската страна го негира тоа. Заев се откажа јавно од антифашистичкото наследство со самото тоа што Бугарите ги прогласи за ослободители наместо окупатори во Втората светска војна“ – велат од партијата.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на концепцијата за реформи во основното образованието

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо врз Бугарија, Заев прави притисок врз историската комисија

Катерина Павлова-Николовска

Фокус на Акцискиот план со Бугарија, подготовки за претстојната седница на заедничката комисија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Власта непотребно се изживуваше над капачите на Водици во Охрид

Жарко Настоски

Нема разговори за идентитетот и јазикот, следните месеци фокус на Акцискиот план, вели Заев

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Јотова: Во преговарачката рамка за С Македонија да се вметнат бугарските барања за почитување на Договорот за добрососедство

Ана Ололовска