(ВИДЕО) Заев до Усеини: Апелирам сам да си ја урнеш дивоградбата

Од:

Премиерот Зоран Заев најави одземање на надлежностите на Општина Охрид, доколку градоналаникот Константин Георгиевски не постапува и не ги урне дивоградбите на Усеини, но и останатите 1076 кои се евидентирани во регистарот на дивоградби.

„Дивограбите треба да се срушат, екстра причина е УНЕСКО. Разговорав со градоначалникот на Охрид, треба да се постапи по закон. Ако не се постапи најавувам оземање на надлежностите, како што сум најавил за Мерко. Апелирам до сите граѓани , па и до Нефи да си ги отстранат дивограбните, затоа што грашаните реагираат и заради УНЕСКО. Ако не постапи локалната власт, многу брзо извршната власт ќе покаже што значи владеење на правото“, рече Заев.

Инаку, Нефи Усеини е советник во Општината Охрид, а истовремено и сопственик на две дивоградби во Охрид. Пицеријата кај Чинарот и бетонската база на стариот пат Охрид-Струга се изградени без никаква документација од надлежните органи. Објектот кај Чинарот освен што нема одобрение за градба, истиот е изграден на државно земјиште.

Би можело да ве интересира

Заев: Барам чист мандат за да се покажеме на економски план

Пратениците од власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања за работата на Акетната комисија за Охрид

Ана Ололовска

Затуроска: Изјавите на Сугарески се паушални, зошто за законот за дивоградби нема јавна расправа

Ана Ололовска

Над илјада амандмани за предлог законот за легализација на дивоградби

А1он

Заев бара двотретинско мнозинство за Законот за Јавно обвинителство

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Со укинување на Преспанскиот би го изгубиле членството во НАТО

Искра Манојлоска