Владата ја прифати оставката од директорот на ФЗО, Ден Дончев

Од:

Владата му ја прифати оставката на директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев, за која како што велат, била поднесена од приватни и семејни причини. Дончев не сакаше да каже кои се точните приватни причини, но кажа дека е поврзано и со здравствена состојбата на негов член на семејството.

„На денешната 49-та седница, Владата ја прифати оставката на Даниел Дончев од позицијата директор на Фондот за здравствено осигурување на Република Северна Македонија, поради приватни и семејни причини, како што е наведено во текстот на оставката“, информираа од Владата.

Дончев претходно кажа дека оставката сакал да ја поднесе и порано. Тој е именуван за директор на ФЗО во август 2017 година. Претходно беше носител на листа во првата изборна единица од коалицијата „ВМРО за Македонија“. Дел од неговата биографија е и дека бил генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, но и поранешен директор на „Телеком“.

Би можело да ве интересира

ФЗО: Реформи во примарната здравствена заштита

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Снимките за Мицкоски ги пушта некој од присутните на состанокот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Чулев: Распитот на Ден Дончев, стандарно полициско постапување

Ана Ололовска

На Јутјуб објавени уште две аудиоснимки за Ден Дончев

А1он

Ден Дончев: Не сум уапсен

Кристијан Ландов

ФЗО: Надминат техничкиот проблем со довод на струја и нормално функционира издавањето лекови на рецепт

Ана Ололовска