Владата го усвои предлог-законот за заеднички гранични контроли и премини со Албанија

Од:

Владата денеска го утврди Предлог-законот за ратификација на Договорот меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Албанија за воспоставување на заеднички гранични премини според концептот на заеднички гранични контроли.

„Според текстот на законот, станува збор за гранични контроли со едно застанување (One-stop shop), и поедноставени постапки, кои се спроведуваат на еден заеднички граничен премин.

Концептот на заеднички гранични контроли и поедноставени постапки на единствен граничен премин води кон забрзување и поедноставување на протокот на граничните премини“, велат од Владата.

Би можело да ве интересира

Мета тврди дека демонстрантите на протестот пред 11 години „биле убиени“ од Рама и Баша

А1он

Бериша побара истрага против Рама и Баша за перење пари

Ана Ололовска

Второто полугодие ќе започне на 1 февруари со физичко присуство

А1он

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Македонија во ЕУ

А1он

Ковачевски на средба со Радев: Низ дијалог да дојдеме до решенија кои ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

А1он

Ковачевски му ја додели наградата „Достојни Бугари“ на пожарникарот Галабов

А1он