(ВИДЕО) Заев: Очекувам Судот да дели правда за насилството од 27-ми април

Од:

„Тоа што го кажав во судницата како сведок, можам само да го потврдам и сега. Очекувам правичен систем коjшто ќе води аспект секако со санкцијата да ја испрати пораката за да се не повтори делото, никогаш повеќе. Ниту пак да мотивира повторно дел од граѓаните да направат такво дело, она што се случи како насилство на 27 април.

Очекувам социјалниот аспект и судот да го има во предвид, јас не побарав никаква штета ниту надомест на штета од страна на обвинетите лица во овој случај. Секако одмереноста на крајот останува на судот“, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за судењето за 27-ми април и додаде.

„За мене е многу значајно судот да дели правда имајќи ги сите овие аспекти предвид и верувам дека и граѓаните тоа го очекуваат. Нема да го вратиме ние времето. Секако ако би можеле да го вратиме тогаш најголемата добивка ќе биде да не се повтори делото односно да не го направи некој тоа. Но, имајќи го предвид дека нема да го вратиме времето, можеби ние ќе останеме со нашите лузни, но да внимаваме на тоа, на децата да не оставаме лузни, заради тоа што се работи на родители на деца“.

Би можело да ве интересира

Заев го повикува Мицкоски да најдат решение за да се донесе законот за јавно обвинителство пред распуштање на Собранието

Ана Ололовска

ВИДЕО: Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во Истанбул

Ана Ололовска

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ немала одлука насилно да се влезе во Собрание и да се тепаат пратеници

Кристијан Ландов

Автоматско оружје, пиштоли и панцири биле донесени на 27 април пред Собранието, обвинението ги открива улогите на организаторите

Кристијан Ландов

Заев – Џанг Ѕоу: Пријателството со НР Кина носи придобивки за сите граѓани, ја продолжуваме соработката во нови области

Ана Ололовска

Одобрен обвинителниот акт за настаните во Собранието од 27 април

Ана Ололовска