(ВИДЕО) Заев: Непријатна е средбата со обвинетите, но јас им простив

Од:

Мене и верата и родителите ме учеле да простувам и сакам да простувам затоа што Македонија има потреба од помирување и од подавање на рака, изјави премиерот Зоран Заев кој денеска сведочеше за настаните во Собранието од 27 април минатата година.

Откако излезе од судницата рече дека чувството е непријатно, но дека има обврска како секој граѓанин повикан да сведочи да дојде во судот и да ја изврши граѓанската должност.

Заев не сакаше да открива детали од неговото сведочење јавно пред камера затоа што како што рече Македонија оди напред и не сака да ги навраќа граѓаните на тоа што се случуваше на 27 април лани.

„Не им е лесно на овие луѓе внатре кои што се обвинети, не би сакал јас дополнително да додавам нешто“, рече Заев.

Би можело да ве интересира

Заев и Ципрас загрижени за порастот на националистичкиот популизам, ќе работат на зачувување на Преспанскиот договор

Орце Костов

СДСМ: 27 април е крвав потсетник на режимот на ДПМНЕ кој не смееме да дозволиме да се повтори

Горан Наумовски

Јанакиески бил незаконски притворен и држен во домашен притвор за „Шпански скали“ и 27 април, пресуди судот во Стразбур

Александар Тодески

(ВИДЕО) Стојаноска за средби Заев-Мицкоски: Не можам ниту да потврдам ниту да демантирам

Александар Тодески

Осуммина обвинети пред судот признаа дека копале на диво на археолошки локации

Орце Костов

Фирми на Мијалкови и на Трајче Заев должат четири милиони евра за ДДВ: Кои се најголеми должници на УЈП

Орце Костов