(ВИДЕО) Заев: Нема да може извршителите да наплаќаат по 11.000 денари за долг од 1000 денари

Од:

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред жителите на Капиштец, кажа дека со доаѓање на власт ќе заврши харањето на извршителите и наплаќањето на големи суми од граѓаните.

-Народот е доведен на питачки астап, сите механизми од нашата пргорама се насочени кон враќање на украдените пари. По сите основи парите ќе ги враќаме, како што се рамноправно оданочување, богатите ќе платат повеќе, сиромашните помалку, тоа е чесно. ДДВ враќање мора да има, предлогот од 15 проценти од тоа да се в враќаат на граѓаните, зашто народот ако има пари ќе си ги плати давачките и кредитите, даноците. Но уште душата остана кај народот, од што хараат извршители насекаде. Е нема, ќе ги укинеме. Сите огромни такси на извршителите ќе ги укинеме, не може за 1000 денари, да земаат и наплаќаат 11.000 денари. Казните, мора да има опомена, не може малото дуќанче да го казните 3500 евра и некој голем макркет 3500 денари, мора да има рамноправност за се и за сите, рече Заев.

Би можело да ве интересира

Заев: Шансите за кревање на бугарската блокада ќе се зголемат за 50 проценти по изборите во двете земји

ВМРО-ДПМНЕ: На четири дена пред изборите, Заев дели поткуп на 160 фирми

Заев: Претседател Албанец ќе биде избран кога сите граѓани ќе бидат подготвени да гласаат за него

Ана Ололовска

Заев: Македонија е препознаена како инспиратор на еден нов Балкан

Катерина Павлова-Николовска

Заев на петгодишнината од УМТ: Почитувајќи ги разликите на секоја заедница, воспоставуваме разбирање, толеранција и заедништво

Ана Ололовска

Заев: Јавното обвинителство и судот ќе одлучат дали има човечка, индивидуална, субјективна или каква било одговорност за пожарот во модуларната болница во Тетово

Ана Ололовска

Leave a Comment

7 + 11 =