ВИДЕО: Владина делегација положи цвеќе по повод празникот Св. Климент Охридски

Од:

Делегација на Владата денеска положи цвеќе на споменикот на Св. Климент Охридски пред Народната и универзитетска библиотека во Скопје, по повод празникот 8 Декември – Ден на Свети Климент Охридски.

Како што соопшти владината прес-служба, во чест на Свети Климент, основач на Охридската школа, позната и како „прв балкански и европски универзитет“, делегација на Владата предводена од Никола Димитров, заменик-претседател на Владата задолжен за европски прашања, Ирена Стефоска, министерка за култура и Бујар Османи, министер за надворешни работи, положи цвеќе пред споменикот Св. Климент Охридски.

Би можело да ве интересира

Првиот ден на Јом Кипур неработен за припадниците на еврејската заедница

Ана Ололовска

Националниот ден на Власите, 23 мај, неработен ден за припадниците на влашката заедница

Ана Ололовска

Првиот ден на Рамазан Бајрам неработен ден за сите граѓани

Ана Ололовска

Денот на трудот – 1 Мај неработен за сите граѓани

Ана Ололовска

Богојавление (Водици) неработен ден за православните граѓани

Ана Ололовска

Бадник неработен ден за православните граѓани

Ана Ололовска