(ВИДЕО) Стоилковски: Запрена дивоградба зад која има сомневање дека стои Артан Груби, тој повикува на конфликт

Од:

Ова зад мене е започната дивоградба за која што има основано сомневање дека зад неа стои Артан Груби, а градител е неговиот братучед. Започнатата луксузна градба со базен е дивоградба затоа што за неа нема дозвола. И затоа градбата е запрена од општината рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски на прес конференција одржана пред објектот за кој тврди дека е поврзан со првиот вицепремиер Артан Груби.

– Кога се нема дозвола, а се гради, тоа е дивоградба, а тоа е криминал. Со денови Артан Груби и ДУИ шират лаги дека ВМРО-ДПМНЕ е против градење, а Христијан Мицкоски забранил Албанци да градат во општините, а ова е причината: сопрена дивоградба, градба без документи, на Груби! Никој не е против градба, ниту има етничка заднина, ВМРО-ДПМНЕ е против криминалот, а градење без документи е криминал! И тоа го боли Артан Груби, рече Стоилковски.

Стоилковски рече дека дивоградбата и запирањето на градбата од Општината се причината за Артан Груби да посакува меѓуетнички конфликт да обвинува за дискриминација.

– Запирањето на дивоградба е причина за Груби да го злоупотреби ДУИ за соопштенија дека ВМРО-ДПМНЕ им забранува на Албанци да градат. Артан Груби е професионален Албанец кој ја злоупотребува етничката припадност за криминали. Од криминалот на Груби, губат и Албанци и Македонци, а ќар има само тој. Ова е веќе петти огромен скандал поврзан со Артан Груби, по дуќанот во Центар, баждарењето на нафтени деривати, хотелот на Шапка, житото од државните резерви… Уште што треба да направи Артан Груби за институциите да почнат да работат? По смената на власта, сите до еден случај ќе бидат испитани и одговорност ќе има рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Нема промена на уставот под бугарски диктат – пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не го менува ставот

Панова: На граѓаните им е преку глава од криминалот, корупцијата и заробените институции од владата на СДС и ДУИ, бараат избори

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Љутков: Граѓаните во општина Петровец разочарани од централната власт

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки до Ахмети: Ако Ковачевски чека одобрување за да отиде на тет-а-тет средба со Мицкоски, дајте му го

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ се зрели за во опозиција, но се плашат дали и како ќе преживеат после заминувањето од 20-годишната власт

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не оди сам на лидерска средба зошто Ахмети не го пушта, а СДС нема доверба во него

Ана Ололовска