(ВИДЕО) Стоилковски: Власта се занимава со случаи од пред 15 години, а моментално има криминал од милиони евра

Од:

„Не постои држава каде што премиерот е над волја на граѓаните особено не по пропаднат референдум. Ваквите притисоци се показател на очајник, кој во очајот од пропаднатите политики, нема ништо што друго да примени за да избега од словото на правото и на правдата. Има причини за тоа има бројни криминали и затоа прибегнува кон сила. Но ништо не е посилно од гласот на народот и љубовта кон татковината. Власта е вистинскиот заштитиник на криминалот, а Зоран Заев е нејзниот главен покровител. Ако на власта и беше за правдата немаше да бега и да се крие од предлогот за нова обвинителска институција која ќе го расчисти со криминалот, незаконието и сомнежите за корупција. Ја одбија затоа што СЈО им треба за политичка алатка за политички притисок, а воедно и да ги амнестира од криминалот кој што го прави оваа власт на дневно ниво.

Ќе потсетам додека власта се занимава со случаи пред 15 години, а имаме моментален криминал од милиони евра, само за набавка на учебници се стопија 5.3 милиони евра во 4 очи, се потрошија и милиони евра за крвави тендери во здравството, за криминални иновации, за бизнисите на тендерашот Анѓушев, оној трагикомичен скандал со 1.5 милиони евра за набавка на лубриканти додека народот гладува. Тоа е вистинската хипокризија на оваа власт“, одговори портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, на новинарското прашање во врска со денешниот нов случај на СЈО, „Поштенска банка“.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Во среда протест против неправдата, реваншизмот и насилството на мафијата на Заев

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ бара надзорна расправа во Собранието за откупната цена на грозјето

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија брои 700 починати од корона, Филипче нема ни план ни стратегија, треба да си поднесе оставка

Ана Ололовска

СДСМ: Ова ВМРО-ДПМНЕ на чело со извршителот Мицкоски е столб на криминалот и режимот на Никола Груевски и Орце Камчев

А1он

Мицкоски прави театар и ја турка ВМРО-ДПМНЕ во пропаст, велат од Иницијативниот одбор за вонреден конгрес

А1он

Игор Јанушев веќе не е генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, партијата избра нов Извршен комитет

А1он