(ВИДЕО) Стоилковски: Власта се занимава со случаи од пред 15 години, а моментално има криминал од милиони евра

Од:

„Не постои држава каде што премиерот е над волја на граѓаните особено не по пропаднат референдум. Ваквите притисоци се показател на очајник, кој во очајот од пропаднатите политики, нема ништо што друго да примени за да избега од словото на правото и на правдата. Има причини за тоа има бројни криминали и затоа прибегнува кон сила. Но ништо не е посилно од гласот на народот и љубовта кон татковината. Власта е вистинскиот заштитиник на криминалот, а Зоран Заев е нејзниот главен покровител. Ако на власта и беше за правдата немаше да бега и да се крие од предлогот за нова обвинителска институција која ќе го расчисти со криминалот, незаконието и сомнежите за корупција. Ја одбија затоа што СЈО им треба за политичка алатка за политички притисок, а воедно и да ги амнестира од криминалот кој што го прави оваа власт на дневно ниво.

Ќе потсетам додека власта се занимава со случаи пред 15 години, а имаме моментален криминал од милиони евра, само за набавка на учебници се стопија 5.3 милиони евра во 4 очи, се потрошија и милиони евра за крвави тендери во здравството, за криминални иновации, за бизнисите на тендерашот Анѓушев, оној трагикомичен скандал со 1.5 милиони евра за набавка на лубриканти додека народот гладува. Тоа е вистинската хипокризија на оваа власт“, одговори портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, на новинарското прашање во врска со денешниот нов случај на СЈО, „Поштенска банка“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мицкоски: Ви ветувам дека по 12 април ќе има одговорност за Законот за ЈО

А1он

Димовски: Немаше гласање по Бадентер за Законот за Совет на јавни обвинители, тој не е донесен

Габриела Димковиќ-Мишевска

Мицевски: Претседателот Пендаровски да не го потпише нелегално донесениот закон за ЈО

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Арсовски: Заев брза со законот за ЈО, за снимките со кои се открива соработката со Боки да не бидат докази

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Здравство му даде над 6 милиони евра државни тендери на човек кој гради заедничко здание со семејството на Филипче

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трајковска: Богдановиќ да одговори до каде е ветената 7-метарска кула за прочистување на воздухот

Ана Ололовска