(ВИДЕО) Силно невреме во Неготино, оштетени куќи и поплави

Од:

Голем пустош зад себе по неготинските улици остави невремето кое попладнево го зафати овој град.

dobivaj vesti na viber

Искорнати се дрвја, има паднати бандери, а оштетени се голем број на покриви. Во понискиот дел на градот има и поплавени куќи.

Веднаш после невремето на терен интервенираат противпожарните служби и екипи на ЦУК. Наскоро се очекува да се направи проценка на штетата која ја направи невремето во Неготино, а за која жителите тврдат дека е огромна.

-Од раководителот на РЦУК Неготино сме известени дека од 16:10 до 16:30 часот општината Неготино ја зафати силно невреме проследено со ветер и пороен дожд. Од ТППЕ Неготино сме известени дека има пријавено повеќе штети од граѓаните. Интервенирано е, ТППЕ Неготино интервенира на најкритичните места кои се погодени од невремето, има искорнати дрвја, паднати бандери, оштетни пориви од куќите и поплавени домови, информираат од Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силно невреме го погоди Белград, во некои делови од градот предизвикани поплави

А1он

(ВИДЕО) Големо невреме во Србија: Поплавени улици и низа сообраќајни несреќи поради слаба видливост

А1он

(ВИДЕО) Жители на покриви и на дрвја бараат спас од поплавите во Италија, паркирани возила стуткани едно врз друго

А1он

Разорното невреме ја опустоши Хрватска: Дрво падна врз девојче, итно и била извршена операција

А1он

Комисија од Центар ги запишува покривите што летаа во невремето и поплавените простории

Делови од Пакистан како мориња, постои и закана од појава на заразни болести

А1он