(ВИДЕО) Силно невреме со град го зафати Охридскиот регион

Од:

Силно невреме проследено со интензивни врнежи од дожд и град околу пладне го зафатија Охрид и околината. На моменти, градот беше со големина на орев, што ќе предизвика штети, особено на овошките и посевите.

Невремето што траеше околу половина час ги испразни улиците низ градот.

Градската канализациска мрежа не можеше да ја прими сета вода, која почна да се излева од шахтите.

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, свика состанок на Општинскиот кризен штаб поради невремето.

Би можело да ве интересира

„Кучиња се дават во крв додека некој се радува на победа“: Помеѓу Охрид и Струга изграден ринг за борби

Орце Костов

ЦУК: Од силен ветар паднати и оштетени кровови, фасади, дрвја, оштетени автомобили, пожари

Предраг Петровиќ

Пред ноќен клуб во Охрид истепани момче и девојка

45-годишна охриѓанка пронајдена мртва

СДСМ: Две години локална власт во Охрид, Пецаков и ДПМНЕ ги разочараа граѓаните

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Објавени сателитски снимки од движењето на бурата над Европа

Катерина Ѓуровски