ВИДЕО: Шишиња, кеси, детергенти пловат низ Вардар

Од:

Со низок водостој и куп од отпадоци пловат се соочува Вардар, во близина на населбата Злокуќани, на местото каде се влева Лепенец. Десетици пластични шишиња, пакувања од детергенти за домаќинство, најлонски кеси се само дел од она што е фрлено во Вардар. Дел од отпадоците се заглавени на двата брега. Поради нискиот водостој, на реката има се помалку рибари кои дел од времето го поминуваат таму.

„Ловам за да си го пополнам слободното време, не за јадење или продажба. Видете колку е загадено, ѓубре насекаде. Летото тука доаѓавме со пријатели, но тие се откажаа. Намалено е и нивото на реката, до другиот крај можам пешки низ вода да поминам“, вели рибар кој го затекнавме во близина на мостот „Влајко“.

Во слична состојба, реката Вардар беше и во август годинава. Тогаш, дождот го преполни коритото на Вардар и целиот отпад од депониите пловеше низ реката.

Би можело да ве интересира

Блокирано носењето на законите за отпад на собраниската Комисија за европски прашања

Пратениците расправаа по пакет закони за животната средина и управувањето со отпад

Жарко Настоски

ВИДЕО: Кумановка претворена во огромен контејнер – се полнат колички со отпад и се фрлаат во реката

Мери Јордановска

Лани собрани 630.086 тони комунален отпад

Ана Ололовска

ВИДЕО: Вардар во Карпош затрупан со ѓубре и дрвја

А1он

Владата усвои пакет закони за европско управување со отпад

Жарко Настоски