(ВИДЕО) Селмани: Законот за медиуми спротивен на европските препораки

Од:

Предлог законот за медиуми и Предлог законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги не се во духот на европските стандарди, порачаа денеска претставниците на ЗНМ, ССНМ, МИМ и Центар за развој на медиуми. Медиумската заедница побара Владата да ги повлече затоа што Владата не успа да ги вгради суштинските забелешки на домашните и меѓународните институции.

dobivaj vesti na viber

Наместо Закон за медиуми, Владата треба да понуди законско решение за владините кампањи и за донациите на медиумите за изборната кампања на политичките партии, порачаа тие.

Насер Селмани, претседател на ЗНМ истакна дека и покрај поделбата на законот, Агенцијата за медиуми ќе ги регулира медиумите, што е во спротивност со препораките на експертите од Советот на Европа и ОБСЕ.

Претставниците на медиумските здруженија изразија загриженост и околу независноста на регулаторното тело, односно Агенцијата за медиуми. Иако има зголемување на учество на цивилниот сектор во предлагањето на членови во Агенцијата, сепак најголем дел ќе бидат предложени од политичките инситуции како Собранието и ЗЕЛС.

Тамара Чаусидис, претседател на ССНМ, истакна дека со надзор на Агенцијата ќе се убие секој обид за создавање независен медиумски бизнис, а новинарите ќе бидат практично лиценцирани со условувањето да имаат договор за работа.

Селмани посочи дека не е прифатена ни сугестијата на експертот од Советот на Европа со која номинацијата и изборот на членовите на Советот од Комисијата за избори и именувања да се врши со двотретинско мнозинство.

Дејан Георгиевски, истакна дека законот за медиуми предложен во оваа форма е потполно непотребен, а целата проблематика за усогласување со директивата со аудио и аудиовизуелни медиумски услуги поставена од ЕУ, можела да да се реши само со амандмани на постоечкиот закон за радиодифузија.

Претставниците на медиумските здруженија порачаа Владата да го повлече Предлог законот за медиуми бидејќи нема никакво образложение и потреба од истиот, а посочија дека Предлог законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги треба да се корегира во согласност со забелешките од домашните и странските институции.

„Ни останува она што веќе заеднички го кажавме, оној дел од законот кој што е именуван како Закон за медиуми да се повлече од собраниска процедура“, порача Чаусидис.

Темјана Поповска

Би можело да ве интересира

ЗНМ бара оставка од директорот на топланата Скопје, Север: Рамадани со груби навреди кон новинарката Додевска

Ана Ололовска

Програмскиот совет при МРТ и ЗНМ: На нетранспарентен начин се крати буџетот на МРТ

Ана Ололовска

Претставка до Судски совет за повреда на правото на колегата Кристијан Ландов да известува од судско рочиште

Горан Наумовски

Предложен куќен притвор напаѓачот на новинарска екипа

Катерина Павлова-Николовска

АВМУ: Осуда за нападот на новинарската екипа на ТВ 24 Вести

Ана Ололовска

ВИДЕО: Уапсен насилникот кој нападна снимател на ТВ 24

Ана Ололовска