(ВИДЕО) Се поставува уште еден ред бодликава жица на границата

Од:

Полицијата попладнето и вечерва поставува уште еден ред бодликава жица пред влезот на територијата на Македонија, за да спречи илегален влез на мигрантите. Ситуацијата е смирена, а за тоа придонесе и дождот кој паѓа во Гевгелија и околината.

Мигрантите се покриени со најлони,кутии и шатори сместени на просторот помеѓу Грција и Македонија, а силни полициски сили се наоѓаат од македонска страна.

Вечерва на овој простор има и екипи на Брза помош и лекари кои интервенираат и им помагаат на мигрантите, најмногу на децата кои се дехидрирани и уморни од долгиот пат.

Би можело да ве интересира

Од грчките острови во континентална Грција ќе бидат префрлени над 800 бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Франција демонтира голем камп за мигранти во Кале

Ана Ололовска

Членови на невладини организации во Грција им помагале на мигранти да стигнат до Лезбос

Жарко Настоски

Ранет возач на „Порше“ што превезувал мигранти и се обидел да прегази полицајци

Жарко Настоски

Во Царинска испостава „Табановце“, во товарно возило пронајдени осум лица мигранти

Ана Ололовска

Бабиш: Мигрантите треба да се запрат и да се вратат во матичните земји

Ана Ололовска

Leave a Comment

5 × 3 =