ВИДЕО: „Ровер“ одложен, Пејковски уште го држи Бошкоски во Идризово

Од:

Судското рочиште за „Ровер“ е повторно одложено за 9 мај, а дотогаш Љубе Бошкоски најверојатно останува во Идиризово, со оглед на решеноста и како што вели „под ничиј притисок“ на директорот Живко Пејковски да не потпишува за негово излегување од затворот.

Пејковски неодамна беше и во пакетот аболиции на Ѓорге Иванов, иако не е јасно во кој предмет беше опфатен и за што е аболициран.

Љубе Бошкоски уште во март можеше да излезе од затворот, но тоа не се случува поради Живко Пејковски, кој се правдаше со процесот „Ровер“.

Откако судијата му порача дека „Ровер“ не е никаква пречка за пуштање на Љубе Бошкоски, директорот на Идризово се нафрли на судот, но и остана без аргументи – зошто го држи екс министерот се уште во затвор.

„Ровер“ на два пати беше враќан од Апелационот суд на повтрно судење.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хрватска го отфрли обвинението против Љубе Бошкоски за „Раштански Лозја“: Заврши мојот политички прогон од две децении

Маја Илиевска-Пачемска

Пресуда за Љубе Бошкоски: Не е виновен за „Ровер“

Васко Маглешов

Вработени во МВР кои прибирале докази за Бошкоски, не знаат кој дал наредба за неговото апсење

Ана Ололовска

Правобранителот не постапил за апсењето на Бошкоски поради судската одлука дека не била употребена прекумерна сила

Ана Ололовска

Чавков: Не се сеќавам дали знаев за апсењето на Љубе

Ана Ололовска

Љубе беше депресивен и разочаран, сведочеше затворскиот психијатар

Ана Ололовска