(ВИДЕО) Приватни превозници: Данела лаже, кај неа во Град Скопје може да провери дали сме краделе

Од:

Приватните превозници во јавниот градски превоз во Скопје се згрозени од однесувањето на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска која ги обвини дека продавале билети и притоа не ја пријавувале заработката.

dobivaj vesti na viber

Собрани на протест пред дирекцијата на ЈСП во Автокоманда, тие ги паркираа автобусите на улицата во близина на гаражата и побараа средба со директорот на претпријатието за да им каже зошто не им плаќаат по договорот и зошто дозволил да се акумулира долгот кој за неколку дена ќе изнесува околку два милиони евра.

– Градоначалничката Данела Арсовска изнесе тешки невистини и лаги. Не можеме да веруваме дека еден носител на така висока функција, градоначалник на Град Скопје може да се дрзне и да се дозволи такви лаги да изнесе и да ја манипулира јавност. Не обвинуваат за продавање на карти и за нефискализација. Сите знаеме дека фискалните апарати кои се монтирани кај нас и во автобусите на ЈСП беа монтирани тука во ЈСП и се нефункционални.

Дистрибуцијата на картите се исклучива одговорност на ЈСП кое ги продава и надополнува во нивните пунктови и со сите карти корисниците на нашите услиги се валидираат кај нас. Немам зборови да искажам колку сме згрозени од Данела Арсовска. Јавно изјавувам, срам да и е! – изјави за „А1он“, Кемал Муриќ од „Слобода Превоз“.

Превозниците објаснија дека не можеле да ја сокријат продажбата на карти, а бидејќи работат на фактура, Арсовска може да се информира од неколку места каде што се води детална евиденција.

– Тука ги бараме нашите средства зошто не ни се даваат, како може за нив да има, за нас да нема. Ако ние сме продавале карти, од каде сме ги набабвиле тие карти. Опремата која ја имаме во нашите автобуси не дозволуива ние да го надолниме кредитот на патниците.
Целата евиденција за голема среќа може да се види во одделението за мониторинг во Град Скопје, контролниот центар во ЈСП и диспечерските служби на превозниците. Нашето плаќање е фактурно и точно може да се провери како и колку сме биле исплатени – рекоа превозниците за „А1он“.

Автобусите на „Слобода превоз“ петти ден не сообраќаат, доедека „Макекспрес“ подолго време е надвор од јавниот сообраќај и нема договор со ЈСП.

Претставници на приватните провозници денеска ќе имаат средба со координаторите на советничките групи во Советот на Град Скопје.

Би можело да ве интересира

Приватните превозници на протест на „Илинденска“

Ана Ололовска

Од шест часот наутро блокада на „Илинденска“ – Приватните превозници ќе паркираат 200 автобуси пред Градското Собрание

Орце Костов

(Интервју) Ленин Јовановски: Од Арсовска зависи дали в петок Скопје ќе биде блокирано

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Арсовска до приватните превозници: На суд докажувајте дали ЈСП ви должи, ќе има јавен повик за нови превозници

Орце Костов

ССМ обвинува: Автобуси на ЈСП биле криени во пречистителната станица Волково

Катерина Павлова-Николовска

Приватните превозници протестираа пред ЈСП, бараат средба со директорот

Катерина Павлова-Николовска