(ВИДЕО) Постар маж во Велес со стап брутално го претепа своето куче

Од:

Постар маж од Велес е снимен како со голем стап брутално го тепа своето куче, а видеото ги разбесне велешани и активистите кои се борат за заштита на животните.

Видеото го објави координаторката на Здружението за заштитна на животните Велес, Маги Ѓорѓиева Ѓаков, а подоцна во коментари објасни дека случајот пријавен, човекот е идентификуван и знае дека е снимен, односно девојка се обидела да го одзеде кучето, но тој одбил да и го предаде.

Активистите веднаш добиле понуди за сместување во МАкедонија и една понуда за вдомување во Германија, но тоа ќе се решава откако ќе му биде одземено кучето.

„ Дали беше некој да го земе – ДА , една девојка сама , која се сретна со лицето од видеото кој одби да го даде кучето. Дали имаме име и адреса – Да и спремаме пријава. Зошто не објавиме јавно име и презиме – затоа што освен поголеми проблеми друго ништо нема да направи за кучето. Дали мислам дека треба со стап да се тепа типот ? Не. Мислам дека треба сите да испаднеме од камено доба и да бараме строги закони. Во спротивно нема да ни стигнат стапови и шипки за сите психопати кои малтретираат животни во државава . Затоа нареден пат кога ќе видите протест за бездомните животни — излезете на улица. Кучето нема да остане кај него. До сега има понуда за сместување во Македонија и понуда за дом во Германија. Кучето не е во опасниот бидејќи лицето знае дека го гледаат и нема да се осуди да му наштети повторно“ , објавија активистите.

Оние граѓани кои коментираат на социјалните мрежи, коментираат дека се работи за извесен пензионер кој работел во Македонски Железници.

Би можело да ве интересира

Бочварски од Велес: Вложивме 1,1 милион евра за подобрување на локалната патна инфраструктура во градот

Орце Костов

Советници во општина Велес од свој џеб купиле стакло за масата за венчавки во матичното

Орце Костов

Тетовски пожарникари: Кучето се исплашило, сакало да скока, во смисла да се спаси

Предраг Петровиќ

Голема полициска акција во Велес, затекнати дилери на дрога

А1он

Условни казни за тинејџерите кои во Велес нападнаа полицајци

А1он

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Орце Костов