(ВИДЕО) Поповски: Опозицијата не отстапува од регулација на медиумите

Од:

Нашиот став е јасен и прецизен. Ние предложивме законска форма во којашто ги дефиниравме и потврдивме нашите позиции. Таа се базира врз предлогот на меѓународната заедница којшто е во согласност со сите оние размислувања на опозицијата и на огромен процент од медиумската заедница, новинарскиот еснаф и сите оние луѓе коишто работат во оваа професија, во интерес на граѓаните на Република Македонија.Опозицијата нема да отстапи од регулација на медиумите што ќе значат можност за граѓаните да добијат објективна слика за тоа каква е состојбата во државата, изјави вечерва Роберт Поповски од преговарачкиот тим на СДСМ.

Тоа е црвената линија која дефинитивно во интерес на регуларни и фер избори ,но и во интерес на демократскиот амбиент мора да се испочитува и тоа е она што единствено може да ја носи Република Македонија напред во медиумската сфера, рече Поповски.

Би можело да ве интересира

Чулев: Засега немаме отворено предистражна постапка за начинот на финансирање на одредени медиуми

Драган Поповски

Измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги прифатливи за приватните национални телевизии

Драган Поповски

МАН: Тричковски треба да биде санкциониран, „Слободен печат“ да се огради од неговите ставови

Предраг Петровиќ

Поддршка од Владата, 43,9 милиони денари за печатените медиуми

Драган Поповски

ПССЕ: Намaлeн притисокот врз медиумите и новинарите во С.Македонија

Ана Ололовска

Обвинение за Емил Јакимовски за заканите кон новинарката Јордановска и за семејно насилство

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 + 10 =