ВИДЕО: Плажите во Охрид преполни, дистанцата невозможна

Од:

Преполни плажи, на кои е речиси невозможно да се држи дистанца е глетката во Охрид за време на продолжениот викенд, а по повод празникот Илинден.

На видеото што се објавува на социјалните мрежи може да се види познатата плажа „Градиште“, каде што буквално нема место ни да се помине, ниту пак да се држи дистанца. Забележливо е и дека никој не носи маска.

Жестоки се и реакциите за неодржувањето хигиена на јавните простори во Охрид. Во езерото плива ѓубре што го фрлаат посетителите, а по тротоарите и улиците врие од смет, пластични шишиња, кутии од цигари и кеси преполни со ѓубре.

Денеска колони од возила се упатија кон Охрид, а на моменти сообраќајот беше комплетно закочен.

Претходно, Сашо Точков, директорот на Центарот за јавно здравје-Охрид за „А1он” објасни дека доколку ваквата состојба продолжи, тогаш бројката на новозаразени ќе се зголемува не само во охридско-струшкиот регион, туку во целата држава. Според него, охриѓани седат дома и се штитат додека гостите се забавуваат без да ги почитуваат мерките.

 

Би можело да ве интересира

Влада: Ќе се донесе ДУП за охридското крајбрежје и нема да се гради ски-центар на Галичица

Ана Ололовска

Меѓународна конференција „Охридската школа на хуманизмот од Средниот век до денес во Европа и светот“

Ана Ололовска

Извештајот на УНЕСКО е аларм за состојбата во Охридскиот регион, заклучија Заев и надлежните

Жарко Настоски

Бочварски: Ќе постапуваме по препораките од УНЕСКО за Охридскиот регион

Ана Ололовска

ВИДЕО: По празните улици за дочекот на 2021, раздвижено на кејот во Охрид

Кристијан Ландов

Две деца повредени во сообраќајна несреќа во Охрид