Охрид уништен од примитивизмот на домашните туристи

Од:

Најголемиот туристички центар во Македонија, Охрид, викендов преплавен од сметот кој зад себе го оставаат туристите.

Поради пандемијата со Ковид-19, домашните туристи ова лето се одлучија да патуваат во Охрид, па градот е преплавен од гости кои не ги почитуваат мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.

На социјалните мрежи се појавија фотографии од центарот на Охрид препополн со смет. Туристите своите пластични кеси, шишиња и кутии од цигари ги расфрлиле низ охрискиот кеј и улиците.

Охриѓани коментираат дека странските туристи никогаш не оставиле ваква слика зад себе во Охрид.

Би можело да ве интересира

Затвореници се обиделе да силуваат 19-годишен струмичанец во охридскиот затвор

Жарко Настоски

Значително опаѓа посетеноста во Охрид и туристичките населби на брегот на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Помен за загинатите во бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Единаесет години од бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Иницијативата „5 до 12“ и школата Про баскет јуниор организираат Отворен ден за кошарка во Пештани

Жарко Настоски

30 лица заразени со коронавирус викендов дошле со авион на Кипар, 17 пристигнале од Миконос

Жарко Настоски