ВИДЕО: Колони возила и натаму се упатуваат кон Охрид, градот колабира

Од:

Колони возила од утрово се упатуваат кон Охрид, а поради гужвите се движат споро, додека, сообраќајот на моменти е и целосно закочен. Колапсот на градот започна од вчеравечер, кога сликата беше слична на денешнава. Туристи доаѓаат од сите градови, а најчести, според регистарските таблици се гостите од Скопје. Со оглед на бројот на возила кои пристигнуваат, а во недостиг на паркинг простор, автомобилите се оставаат и по улиците.

Гужви има и во Охрид, на потегот од Билјанини извори кон Пештани. Возилата стојат во место на потегот пред Градиште. Сите плажи, но и капацитети во Охрид се полнат.

Претходно, Сашо Точков, директорот на Центарот за јавно здравје-Охрид за “А1он” објасни дека доколку ваквата состојба продолжи, тогаш бројката на новозаразени ќе се зголемува не само во охридско-струшкиот регион, туку во целата држава. Според него, охриѓани седат дома и се штитат додека гостите се забавуваат без да ги почитуваат мерките.

Би можело да ве интересира

Рекорден минус во грчкиот туризам поради коронавирусот

Ана Ололовска

„Ѕвезда плус“ за угостителите, канцеларија за планински туризам, достапни археолошки локалитети

Ана Ололовска

Затвореници се обиделе да силуваат 19-годишен струмичанец во охридскиот затвор

А1он

Во јули помалку странски туристи за 94,9 отсто

Ана Ололовска

Значително опаѓа посетеноста во Охрид и туристичките населби на брегот на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Помен за загинатите во бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска