ВИДЕО: Пендаровски или Димитров ќе ја трчаат претседателската трка за СДСМ

Од:

Следната недела ќе биде појасно кој ќе и се спротивстави на Гордана Силјановска во претседателската трка. Партиски извори за „А1он“ велат дека Стево Пендаровски и Никола Димитров остануваат како најсериозни кандидати.

Иако министерот, Оливер Спасовски има највисок рејтинг кај партиското членство, а е прифатлив и за ДУИ, сепак за „мир во куќа“ и да не се расипат односите со заменик претседателката на СДСМ Шеќеринска, која лошо котира на анкетите, најверојатно СДСМ ќе оди со непартиско решение.

Димитров, поради вмровското потекло и објавените снимки на социјалните мрежи со Тарчуловски, за ДУИ тој не е консензуален кандидат.

Пендаровски кој пред 5 години се натпреваруваше со Иванов, со логистика и како предлог на СДСМ поминува и кај ДУИ, иако протекоа информации дека влијателниот Артан Груби го фаворизира Димитров, што Груби го демантираше. Во разговорите меѓу Заев и Ахмети се разговарало за имињата за кои веќе беше тестирано расположените на партиската структура но и на граѓаните.

Поранешен министер за надворешни работи Денко Малески, се уште игра кај ДУИ, но екс министерот треба да го мине и партискиот филтер на СДСМ. И помалите партии од коалицијата на СДСМ даваат поддршка за консензуален кандидат, освен ЛДП кои најавуваат дека ќе излезат сами со свој кандидат. Силите ќе си ги одмерат и Самка Ибраимовски и Амди Бајрам. За самостоен настап размислуваат и од Партијата за движење на Турците. Дали Заев сериозно ќе ги земе предвид резултатите од анкетите, или ќе се повтори случајот со локалните избори ќе покажат преговорите и крајниот исход за претседателски кандидат.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Не се памети некој наш политичар да искажал толку длабоко непочитување кон најголемите херои како Мицкоски

ВМРО-ДПМНЕ: Срамен и недржавнички е потегот на Пендаровски да не држи говор на Мечкин Камен

Џафери нема да го слави Илинден во Крушево поради приватни обврски, иако Пендаровски го очекува

Кристијан Ландов

Можно е во преговорите со Бугарија да се вклучи и трета страна, вели Пендаровски

Жарко Настоски

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик

Кристијан Ландов

Граѓански активисти бараат од Пендаровски да не ги потпишува измените во Изборниот законик

Жарко Настоски