ВИДЕО: Пендаровски го прифаќа францускиот предлог

Од:

Шефот на државата, Стево Пендаровски кажа дека предлогот од Франција за него е прифатлив. Според него, тој е транзиционен и не го поткопува македонскиот идентитет.

dobivaj vesti na viber

„Предлогот се сведува на едно барање, да се внесат Бугарите во Уставот. Не верувам дека ова е судбинска дилема. Мојот став е дека со одлукта да го прифатиме предлогот е само за да ги отвориме преговорите. Одлуката да го прифатиме францускиот предлог нема да биде историски триумф или историски дебакл. Според мене ова е транзиционен процес. Предлогот за мене во оваа фаза е прифатлив”, кажа Пендаровски.

Според него, засега нема консензус за влез на Бугарите во Уставот.

„Убеден сум дека не сме можеле да добиеме повеќе. Не тврдам дека преговорите во изминативе две години не можло да де добие нешто поквалитетно, ама немало да има суштина туку детали”, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Ана Ололовска

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

Пендаровски – Гир: Институции ќе вложат максимални напори за успешно спроведување на скринингот

Мицкоски: По подолго време нешто разумно од Пендаровски, граѓаните на референдум да одлучат за европската иднина на Македонија

(ВИДЕО) Седуммина признаа вина за инцидентите пред Собрание, тројца од нив имат по 18 години

Кристијан Ландов

Португалскиот шеф на дипломатијата: Не гледам причина Бугарија повторно да блокира

Орце Костов