ВИДЕО: Охридската чаршија како пазарот во Вухан

Од:

Туристи без маски се шетаат низ охридската чаршија, се фотографираат, пазаруваат и се забавуваат во кафулињата. Овој продолжен викенд во Охрид масовно се кршат владините уредби за спречување на ширењето на Ковид-19.

На социјалните мрежи постојано се споделуваат видеа од метежот низ градот, а дополнително на тоа, се шират и фотографии од расфрлано ѓубре по улиците и во езерото.

По кејот и во чаршијата има толку многу луѓе што е невозможно да се држи потребната дистанца за спречување на ширењето на коронавирусот.

Илјадници туристи го посетија Охрид овој продолжен викенд поради неможноста да се патува надвор од државата.

Министерот за здравство, Венко Филипче, испрати апел до граѓаните да внимаваат бидејќи лежалките лесно може да се заменат со болнички кревет, но домашните туристи како да ја игнорираат заканата од ширењето на Ковид-19.

Последните информации од МВР се дека во периодот од 28 до 30 јули, по плажите на охридското крајбрежје, во полициските контроли констатирани се 216 лица кои не носеле заштитна маска.

Би можело да ве интересира

Воспитувачки заразени со коронавирус во тетовска градинка, група деца во изолација

А1он

Најмногу увезени случаи на коронавирус во земјава има од Албанија и Србија

Маја Илиевска-Пачемска

Протоколот за едукативните центри денеска на Влада, за игротеките готов до следниот состанок на Комисијата

Ана Ололовска

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Ана Ололовска

Аеродром и Центар со најмногу активни случаи на коронавирус меѓу скопските општини

Ана Ололовска

88 нови случаи на Ковид-19, починати се 5 лица

Ана Ололовска