ВИДЕО: Оброк со Гога -пилешки стек, пире и салата за СОС детско село

Од:

Претседателската кандидатка Гордана Сиљановска Давкова денеска во изборниот штаб подготвуваше оброци за децата од СОС детско село. Таа со помош на неколку партиски активисти од ВМРО- ДПМНЕ спакува 50 оброци со веќе претходно приготвени пилешки стек, пире, салата и овошје.

– Се надевам ова ќе стане пракса и во иднина на претседателскиот кабинет да подготвува храна за оние на кои им е најпотребна, изјави Сиљановска- Давкова.

Настанот беше најавен на социјалните мрежи „ Подготвуваме оброк со Гога, биди хуман сподели оброк“ каде беа повикани граѓаните да донесат намирници и да помогнат во подготовката., односно пакувањето.

„Неколку пати се обидовме да се вклучиме во тековни активности од овој тип, но исто така не сакавме истите да ги политизираме. Затоа решивме да започнеме нова активност, која се надевам, откако ќе станам Претседателка, ќе стане традиција на која ќе се придружат и дипломати и познати личности. “, пишува на „ Фејсбук“

Би можело да ве интересира

Во Португалија заразените и оние во изолација ќе може да гласаат на изборите на 30 јануари

А1он

Затворени гласачките места во Косово

А1он

Путин со порака од изолација пред изборите: Граѓаните да ја покажат својата љубов кон татковината

А1он

Власта предлага во Србија на 3 април да се одржат редовни избори за претседател, за градот Белград и вонредни парламентарни избори

А1он

Кандидати на ВМРО-ДПМНЕ: Две жени и четворица мажи можни кандидати за градоначалници во скопски општини

Кристијан Ландов

Експратеникот Стојкоски можен кандидат за градоначалник на Ѓорче Петров од ВМРО-ДПМНЕ