ВИДЕО: Невреме во Охрид со пороен дожд, грмотивици, силен ветер

Од:

Силно невреме ги зафати Охрид, Струга и Дебрца. Пороен дожд и грмотевици, проследени со ветер повеќе од еден час има во охридско-струшкиот регион. Засега нема информации за предизвикани штети. Плажите целосно се испразнија, како и масите од угостителските објекти кои се поставени на отворено. Вакво време имаше и вчера, се очекува и наредните денови, со поинтензивни врнежи на дожд и појава на град.

dobivaj vesti na viber

Центарот за управување со кризи излезе со препораки и апел за наредните денови, за кога е најавено променливо облачно, врнежливо и посвежо време, претежно попладне наместа со пороен дожд и грмежи.

„Покрај потребата за превенција заради најавеното невреме со поројни дождови и ветар, до субјектите од системот за управување со кризи, ЦУК апелира и за лично граѓанско превентивно однесување за време и после невреме во одредени локални региони. Покрај препораката за градоначалниците и субјектите во Системот за управување со кризи за преземање превентивни мерки, неодминливо е да се апелира и до сите граѓани да не движат покрај речни корита и суводолици (за време и по локално невреме), заради можни брзи и ненадејни порои, да престојуваат и да се засолнуваат во простори што се на пониско ниво и може да бидат поплавени и секако, во случај на појава на грмежи и електрични празнења се препорачува поголема внимателност – да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја“, информираа од ЦУК.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Големо невреме во Охрид, откорнат покрив од зграда, оштетени автомобили и куќи

Горан Наумовски

Скопската котлина попладнево беше зафатена од пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Горан Наумовски

Пороен дожд и грмежи попладнево и утре

Ана Ололовска

Силно невреме во Скопје, откорнати дрвја, поплавени улици

Ана Ололовска

ВИДЕО: Силно невреме го зафати Белград, Земун под вода

ВИДЕО: Силно невреме во Србија, делови од Ниш останаа без струја

А1он