(ВИДЕО) Анима Мунди: Кучиња умираат поради ниските температури, стационарот Вардариште нема услови

Од:

И покрај тоа што не ги задоволува условите за престој на кучиња, стационарот Вардариште се уште работи на ниските температури, обвинуваат од Анима мунди. Како што објаснуваат, кучињата таму се мачат и умираат постоперативно поради недостиг на услови и соодветна грижа како и непрекината епидемија од болести.

Анима мунди алармира убивањето на животни е континурано и алармантно. Велат, се ловат маалски миленици кои граѓаните не успеваат да ги извадат и кои се константно залажувани, а домашните миленичиња на граѓаните на кои им исчезнале се мртви.

„Доколку градот итно не повика на прекин на заловувањето, доколку ветеринарите и понатаму убиваат а животните не бидат ослободени ќе организираме протест, а за состојбата ќе ја известиме европската јавност и бројни интермационални организации од кои очекуваме и поддршка“, велат од Анима мунди.

Би можело да ве интересира

Реакција на Анима Мунди: Градоначалникот да даде имиња на сите за кои инсинуира дека оствариле профит

ВИДЕО: Битолчанец монструозно уби куче, тврди дека ја нападнало неговата сопруга

Искра Манојлоска

„Анима Мунди“: Спасени се три мали волкчиња

А1он

Анима мунди: Полициски час во Македонија – но не и за убијците на животни

А1он

Анима Мунди за апсењето на момчето: Ова е изживување врз тинејџерот и миленикот, бараме казнување на службениците

А1он

Анима Мунди: Бараме дозволи за движење на активистите кои се грижат за бездомните животни

Ана Ололовска