(Видео) Ковачки пред Влада: Предлогот ги содржи сите бугарски барања

Од:

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки уште еднаш го повика премиерот Димитар Ковачевски да ги прифати четирите суштински измени во францускиот предлог кои ВМРО-ДПМНЕ ги побара после лидерската средба.

dobivaj vesti na viber

„Предлогот кој Владата на Ковачевски го прифаќа е неприфатлив за Македнија. Предлогот е ултиматум кој во себе ги содржи сите бугарски барања. Рамката во себе содржи протоколи преку кои Бугарија ќе има директно влијание и учество во менувањето на учебниците, ќе влијае и врз менувањето на историските факти и личности кои директно задираат во македонскиот идентитет. Десетици илјади граѓани секој ден го кажуваат своето „ултиматум, не благодарам“. ВМРО-ДПМНЕ стои на својот став и го повикува Ковачевски да ги прифати четирите суштински измени на предлогот.

ВМРО-ДПМНЕ повторно ги повикува граѓаните и денес од 19 часот да го искажат својот став. Ќе се собереме пред Владата и ќе маршираме кон МНР, институтцијата која е одговорна за овој дипломатски пораз и потоа ќе се упатиме кон Собранието“, истакна Ковачки.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Јотова: Францускиот предлог е голем дипломатски успех за Бугарија

Орце Костов

Илхан Ќучук: Ако Мицкоски води кампања со став против Бугарија, тоа ќе го блокира патот на земјата кон ЕУ

Орце Костов

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

(ВИДЕО) Седуммина признаа вина за инцидентите пред Собрание, тројца од нив имат по 18 години

Кристијан Ландов

Португалскиот шеф на дипломатијата: Не гледам причина Бугарија повторно да блокира

Орце Костов

Ниту владиниот совет за македонски јазик не објасни до каде се простираат дијалектите

Орце Костов