(ВИДЕО) Ковачки: Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде на 12 декември во Скопје

Од:

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, вечерва изјави дека следниот конгрес на партијата ќе биде на 12 декември во Скопје.

„ИК на ВМРО-ДПМНЕ расправаше и за партиски прашања, при што го утврди датумот за претстојниот редовен конгрес кој ќе се одржи 12 декември во Скопје.

На овој конгрес ќе трасира патот на идното делување и политиките на ВМРО-ДПМНЕ во насока на нашите ветува за обезбедување на промени во општеството и нова иднина за сите луѓе на Македонија“, изјави Ковачки по вечерашната седница на Извршниот комитет на партијата.

„Извршниот комитет смета дека актуелната влада го загуби кредибилитетот од граѓаните, и волјата на народот е јасно изразена на последните избори кои СДСМ ги загуби со над 100.000 гласови разлика. ВМРО-ДПМНЕ победи во 42 општини плус градот Скопје, што преставува историски најдобар резултат на било која опозициона партија во Македонија. Тоа за нас преставува полна одговорност за оправдување на очекувањата на граѓаните и посветена работа на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ кои веќе започнаа со промените.

Резултатот од изборите е јасна порака дека народот бара промени во централната власт, народот е незадоволен од тешката економска криза, растечката инфлација, како и континуираните неуспеси и потфрлањето на планот на европските интеграции.

Оваа некредибилина влада се одржа единствено како резултат на киднапиран пратеник што е уште показател за хибридниот режим на Зоран Заев, наспроти волјата на граѓаните“, изјави Ковачки.

Тој вели дека непланското работење државата ја донело на работ на енергетска криза, чии последици се плаќаат од буџетот на граѓаните.

Би можело да ве интересира

ВМРО ДПМНЕ бара продолжување на зимскиот распуст за две недели

А1он

Заев за „А1он“ откри дека се откажува од повеќето привилегии, а ќе користи само една

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Митева: Владата на СДСМ ја уништи економијата, поскапи цени за парно и струја се нивната прва владина мерка

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски молчи за тоа што содржат „удобните“ одговори содржани во пакетот 5+1 дадени пред неколку месеци на Бугарија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Двојно поскапиот гас во Струмица е показател за фијаското на заевизмот во енергетиката

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија и во 2020 и во 2021 е на дното по странски инвестиции во регионот

Ана Ололовска