(ВИДЕО) Јакимовски: Политиката да ги тргне рацете од судството, културата, здравството и образованието

Од:

Ние како Коалиција Храбро за Македонија зборуваме за теми кои се битни за граѓаните на Република Македонија. Има ли граѓанин на кој што не му е битно образованието, дали неговото дете ќе научи или само ќе има диплома? Има ли граѓанин во Македонија кој што се согласува со вакво ниско ниво на образование, посочи претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски од митингот на Коалицијата Храбро за Македонија во Ѓорче Петров.

„Ние предлагаме политиката да ги тргне рацете од судството, од културата од здравството и од образованието. До кога ќе му се заканувате на правосудниот систем дека ќе правите ветинг, дека кој како ќе одговарал, наместо да кажете дека на правосудниот систем ќе му обезбедите средства такви какви што бара. Што да прави еден судија ако има 900 предмети годишно? Зошто плукаме по здравството ако не сме создале услопви како што треба“, рече тој.

„Главна тема деновиве се отровните стрели кои ги фрлаат ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Не се за машала ни едните, ни другите. Во изминативе 24 години цело време се менувате вие на власт и сега ќе ни ѕвецкате со оружје? Само ни покажувате дека за вас е битна власта за да ги реализирате вашите партиски интереси, а никако интересите на граѓаните на Република Македонија.

На ДУИ треба да им кажеме: Вие сте 22 години на власт, ефијасноста на администрацијата се намалува, корупцијата се зголемува, незадоволството се зголемува и најголем број од граѓаните вас ве посочуваат како директни виновници за лошото функционирање на институциите на системот. И наместо да кажете дека сте ја примиле пораката на граѓаните, и дека ќе се реформирате, вие ѕвецкате со оружје, рече Јакимовски.

Би можело да ве интересира

Јакимовски од ГРОМ го призна поразот, апсолутната власт според него носи девијации и ретроградни процеси

Горан Наумовски

Јакимовски призна пораз: Со среќа нека ви биде изборот, честитки до Сиљановска-Давкова

Орце Костов

Јакимовски: Сите сме одговорни за државата и тие што бираат и функционерите

Катерина Ѓуровски

Јакимовски е против уставни измени со цел внесување на Бугарите во Уставот

Јакимовски: Нема да молчам никому и подготвен сум и глава да дадам за достоинството на Македонија

Јакимовски: Да се градат геријатриски центри во склоп на болниците

Катерина Ѓуровски