ВИДЕО: Иванов не ги прими демонстрантите, го нарекоа кукавица од претседател

Од:

Група македонски здруженија денеска организираа протестен марш со барање претседателот Иванов да му го одземе мандатот на премиерот Зоран Заев, меѓутоа тие не беа примени во вилата Водно.

Дваесетина членови на здруженијата „Преродба“, Семакедонскиот национален совет „Македониум“, МПЗ „Тврдокорни“, Движењето за цивилизациски вредности, „Единствениот пат“ – движење на македонските носители и бранители на државниот суверенитет попладнево тргнаа на марш од пред канцеларијата на ЕУ до вилата на Иванов на Водно, но од обезбедувањето добија известување дека тој си заминал, а присутните на тоа бурно изреагираа нарекувајќи го кукавица.

Преку овој протест членовите на здруженијата сакаа да се чуе гласот на македонскиот народ, бидејќи како што рекоа, Македонија била нападната од сите страни.

Страшко Олумчев, претседател на Семакедонскиот национален совет „Македониум“, рече дека протестите ќе продолжат и дека повторно ќе се обидат да му ги достават барањата на Иванов.

– Не ме интересира Зоран Заев, не ме интересира Никола Груевски. Мене ме интересира борбата за македонската кауза, за Македонија и за македонскиот народ. Ништо повеќе, ништо помалку, рече тој.

Здруженијата бараат да му се одземе мандатот на Заев затоа што, како што велат, премиерот работи против македонските национални и државни интереси, а за туѓи интереси и рушење на државата.

Би можело да ве интересира

Заев: Очекувам конкретна поддршка од Бугарија за нашата евроинтеграција

Ана Ололовска

Заев: Се покажува разликата со нашите политички опоненти

Ана Ололовска

Заев: Ќе се сретнам со историчарите пред утрешната средба на македонско-бугарската експертска комисија

Ана Ололовска

Заев: Франција не е против нас, очекувам одлука за преговори

Ана Ололовска

Во Брисел приведени околу 300 демонстранти од „Бунт против истребување“

Заев: Работиме на намалување на цената на зелениот картон за возилата