(ВИДЕО) Фрчкоски за ХРТ: Црвенковски е опсесија на Груевски

Од:

Професорот Љубомир Данаилов Фрчкоски даде интервју за емисијата „Хоризонти“ која вчеравечер се емитуваше на хрватската телевизија (ХТВ1).

Фрчкоски во интервјуто го кажува својот став за актуелните политички настани и ситуација во Македонија.

Посочува дека тепањето на пратеницте на опозицијата од страна на извршната власт е искуство кое го нема поминато ниту една транзициска земја . Според него влегувањето на полицијата и извршната власт и насилното вадење на цела пратеничка група надвор е срам за Македонија.

Македонија вели, е жртва на етнонационалистички режим кој својата политичка храна ја добива од создавање непријатели.

„Основни линии на мобилизација на Груевски се дека грците ни се непријатели, од бугарите направи непријатели, албанците се перманенетен непријател со кој треба да бидеме на штрек, странците нè мразат.Тоа е тој вокабулар на Милошевиќ, но во провинциска форма“, изјави Фрчкоски.

Груевски, вели, ја лаже меѓународната заедница на начин на кој Милошевиќ го правеше тоа во однос на состојбите во Босна.

Фрчковски говори и за излегувањето на опозицијата и протестите.

„Црвенковски вели е опсесија на Груевски, а не е проблем на опозицијата“, вели Фрчкоски.

Во емисијата говорат и граѓаните и пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски, кој посочува дека опозицијата и нејзиниот лидер немаат демократски капацитет.

Еве дел од емисијата, кое го постави Либертас.

Би можело да ве интересира

Откази во американски медиуми поради лоша економска состојба

Горан Наумовски

„МИА се претвори во ПР служба на владата“ – ги укинува дописниците од светот, ќе зема државни пари само за работа во Македонија?

Анита Петровска Рајковиќ

Законот за поткуп на медиумите денес дел од скринингот, ЕУ предупредува дека за измените се потребни консултации со новинарските здруженија

Маја Илиевска-Пачемска

Озаконувањето корупција во медиумите денес пред пратениците, ќе се разгледуваат измени на Законот за медиумските услуги, кој се носи во скратена постапка

Маја Илиевска-Пачемска

АВМУ е против предлогот на Владата со милионски суми да се поддржуваат петте национални телевизии

ВИДЕО: СДСМ го озаконува груевистичкиот поткуп на медиуми против кој се колнеше пред пет години

Маја Илиевска-Пачемска