(ВИДЕО) Дескоска: Изборот на ДИК не смее да биде во пакет со никакви амнестии за технички и пржински влади

Изборот на ДИК не смее да биде во пакет со никакви амнестии за технички и пржински влади, порача денеска министерката за правда Рената Дескоска. Според неа, изборот на членови на ДИК е приоритет кој не треба да се условува со амнестии или други закони, како тие за формирање на техничка влада пред избори или за промена на моделот на финансирање на партиите.

„Нас ни се потребни функционални институции, а секое доцнење може да значи недоволна спремност за спроведување на референдумот за договорот со Грција“, рече министерката за правда.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Министерството за правда го чека предлог законот за СЈО од ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Ристовски: Министерството за правда не може да бара ревизија на азилот на Груевски

Чичаковски кој земаше бонуси од ДИК, сака да биде управен судија

Ана Ололовска

Дескоска очекува позитивна оценка за судството во Извештајот на ЕК

Ана Ололовска

Медиумската изборна кампања чинела 3,76 милиони евра, ДИК се откажа од надоместоците

Ана Ололовска

Независниот синдикат на затворската полиција задоволен од министерката Дескоска

Ана Ололовска