(ВИДЕО) Царовска: Лажна вест беше дека се укинува предметот историја

Од:

Реформите во основното образование кое ги најави Министерството за образование и наука ја поделија јавноста. Коментарите главно се однесуваат на тоа што со изучување на досегашните предмети како историја, географија, граѓанско општество, религи, хемија, физика, биологија во интергрирани групи предмети поделени на природни и општествени науки, остава сомнеж дека ќе биде релативизирано изучувањето на предметот историја и останатите предмети , но исто така збунувачки за дел од јавноста е начинот на кој ќе се предаваат овие предмети и оценувањето на учениците.

Новиот образовен модел за основното образование нема никаква врска со политичките проблеми со Бугарија, промените се итни за да создадеме писмени генерации на силни индивидуи, вели министерската за образование и наука Мила Царовска.

Во интервјуто за А1 он, Царовска и професорката Јасмина Делчева Диздаревиќ од Институтот за педагогија ги објаснија спорните прашања кои се наметнаа откако беше презентирана нацрт програмата за промените во основното образование.

Синоќешниот напад од група професори од Институтот за педагогија, Царовска и Делчева го коментираат како неаргументиран и велат дека во јавната дебата што ќе следи периодов се добродојдени предлози и критики кои ќе бидат основани. Исто така тие објаснија дека со новиот образовен модел ќе се даде слобода на наставниците да го креираат начинот на предавање и тие ќе бидат растеретени од досегашните бирократски и административни обврски и ќе се посветат на учениците и откривање на нивните афинититети и таленти.

Би можело да ве интересира

МОН: Стипендии од 3.500 денари за учениците во дуалните паралелки

Царовска побарала наставниците да бидат дел од приоритетните групи за вакцининација

Жарко Настоски

Груби и Царовска договорија измени во спорниот учебник по географија

Мила Царовска во изолација, била во контакт со лице позитивно на коронавирусот

Жарко Настоски

Матурантите од денеска се на настава, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

Катерина Павлова-Николовска

Ученикот кој освои прво место на натпревар по математика ќе добие 15 илјади денари од Општина Штип, но не и парична награда од државата

Искра Манојлоска