(ВИДЕО) Бубевски за нерасчистените убиства во Скопје, „Луна паркот“ без дозвола, разговорот со родителите на убиениот Тот

Од:

Шефот на скопското јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, во интервју за „А1он“ зборуваше до каде е откривањето на убијците кои ги извршија убиствата во Топанско Поле и Чаир, но и за разговорот што го имал со родителите на убиениот ракометар Денис Тот. Обвинителот откри и до кога може да се очекува обвинение за предметот наречен „Делчевски ниви“ за кој се одредени притвори и на управители на фирмата „ЕВН Електрани“, како и дали парите од продажбата навистина завршиле во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Бубевски одговараше дали неоткриените убијци се попрофесионални од полицијата, штом МВР не може да ги открие, за можните притисоци врз обвинители, кривичната пријава против него, но и против поранешниот специјален, а сега виш јавен обвинител Бурим Рустеми. Шефот на скопското обвинителство откри и каков е неговиот однос со шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал Вилма Русковска, како и дали знае кој ја напишал поднесената кривична пријава против него, а поради имотот на „Трасмет“, случај кој го застапуваше тој додека беше дел од СЈО, за кој има затворски казни.

Во скопското обвинителство и натаму се чуваат предмети во фиока, но се постапува, посочува Бубевски. Прашан за обвинителите: „Има сигурно што треба да бидат во вишото обвинителство, во обвинителството за организиран криминал и во републичко обвинителство“, а на прашање дали некој е за дома, тој одговори: „Веројатно и такви има“.

За „А1он“, Бубевски говореше и за поставениот „Луна парк“ спроти спортскиот центар „Борис Трајковски“ за кои Општина Карпош, Град Скопје и инспекторатите се прогласија за ненадлежни кога во прашње е дозволата за поставување и неговата безбедност. Одговори и дали ќе се почнува постапка и каква.

Погледнете го интервјуто на А1он.

Би можело да ве интересира

Ајро и Бубевски: Сите наводи во кривичната пријава од Државното правобранителство за предметот „Труст“ ги отфрламе како невистинити

А1он

Адвокатот на координаторот на ДУИ, Ејуп Алими, нема да одговара за закана кон обвинителот на СЈО

Васко Маглешов