ВИДЕО: „Бехтел и Енка“ со експлозија означи старт на работата на Коридорот 8, минираше и Агелер

Од:

Со експлозија на планината кај Горња Баница, вицепремиерот Артан Груби со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми и американската амбасадорка во Македонија, Анџела Агелер, се означи стартот на работата на „Бехтел и Енка“ во Македонија, нешто што два пати свечено беше најавувано од страна на половина влада на чело со премиерот Димитар Ковачевски.

Со минирањето во областа Горни Полог, почнува и изградбата на најкомплицираната делница на Коридорот 8, Гостивар-Букојчани, која треба да се пробие низ планините за да се избегне Гостивар, но и искачувањето до Стража. Како што веќе објави А1он, го извршија трите подизведувачи: „АК инвест“, „Еуровиа“ и „Стентон градба“.

Според договорот, изградбата на три делници на Коридорот 8 и една на Коридорот 10д треба да заврши за 4 години и 7 месеци, а треба да чини 1,3 милијарди евра, сума која може да биде надмината. Од сумата, досега на сметката на „Бехтел и Енка“ се легнати 174,5 милиони евра, од предвидените 243 милиони за оваа година.

 

Освен Гостивар-Букојчани, „Бехтел и Енка“ треба да ги изгради и делниците Тетово-Гостивар и Требешништа-Струга-Ќафасан на Коридорот 8, како и делницата Прилеп-Струга на Коридорот 10д. Досега, доставени се инфраструктурни проекти за сите делници, освен за Требешништа-Струга-Ќафасан, бидејќи како што објави А1он, сѐ уште се разговара со Албанија за нов граничен премин кој би требало да биде во тунел, кој половина ќе го плати Македонија, а половина Албанија.

Иако работата на терен веќе почна, обвинителството и антикорупциската комисија уште го разгледуваат договорот на државата со американско-турскиот конзорциум, кој во Македонија има отворено две подружници. Обвинителството пак, освен договорот, ги разгледува и фирмите кои ќе го вршат надзорот, предмет кој беше отворен по допрен глас.

Би можело да ве интересира

Владата го укина заклучокот за исплата на 252 милиони евра на „Бехтел и Енка“

Катерина Ѓуровски

Се однесуваат насилнички, нудат само да нѐ исплатат – жители на прилепско село бараат времена мерка против „Бехтел и Енка“

Договорот со „Бехтел и Енка“ не може да се декласифицира, Владата ќе се пазари да добие повеќе километри за цената

Жителите на прилепски Оревоец со иницијативи и претставки до судовите за ископот на „Бехтел и Енка“

Европски фронт: Дали „Вреди“ се согласиле со ВМРО за ревизија на Коридорот 8

Новата влада ќе го репреговара договорот со „Бехтел и Енка“, а во првите сто дена ќе објави и инвестиција во енергетиката, најави Мицкоски

Предраг Петровиќ